טכנולוגיה ומכשור

הטכנולוגיות המתקדמות במכון הקרינה מאפשרות לצוות הרפואי לקיים טיפולים מדויקים יותר, המסייעים בצמצום של תופעות הלוואי הנגרמות מכך, וממעיטות את הסיבוכים העלולים להיגרם במהלך הטיפול.

במכון הקרינה במרכז הרפואי זיו משתמשים בטכנולוגיות שונות ופורצות דרך בתחום הרפואה האונקולוגית. אחת מהן היא שימוש במאיץ הקווי –TRUEBEAM  עם קולימטור רב עלי HD – בעל מערכת הדמיה משוכללת ביותר, המסייע בשליטה טובה יותר ובדיוק מרבי בתהליך ההקרנה באיבר הנגוע בגידול, ומסייע באופן משמעותי להצלחת הטיפול הקרינתי. בזכות עבודה עם מדפסת תלת ממד מסוג Stratasys F270, ניתן ליצור מודלים של הגידול ולתכנן את ההקרנות והניתוח באופן מדויק יותר מבלי לפגוע באיברים חיוניים אחרים. בשימוש בטכנולוגיות לדוזימטריה INVIVO ניתן להיטיב את הטיפול במקרים הדורשים הקרנה באלקטרונים ולשפר את איכות החיים של המטופלים בצורה ניכרת.

מאיץ הקווי TRUEBEAM

כלל הטיפולים במאיץ משולבים בהדמיה. בשלב הסימולציה צוות הרופאים, רנטגנאים ופיזיקאים, מייצרים תכנית מרחבית מותאמת אישית לטיפול הקרינתי ,הכוללת את מיקום המטופל ביחס לנקודת ההקרנה של המאיץ. בכל טיפול אנו ממקמים את המטופל באותה נקודה בדיוק תוך שימוש באמצעי הדמיה, הכוללים CT קוני צילומי רדיוגרפיה ונתוני קרן המאיץ. 

לאחר השימוש באמצעי ההדמיה אנו נזיז את המיטה הרובוטית שלנו בשישה מימדים, כך שמיקום הגידול והמטופל יהיו באותה נקודה בה תכנית הקרינה תוכננה בזמן הסימולציה.

ExacTrac

מערכת לטיפולים מדויקים שנועדו לטיפול בגרורות במוח, ולטיפולים ממוקדים במספר הקרנות בודדות עם מנת קרינה גבוהה. 

המערכת משתמשת בשני צילומי ניצבים היוצאים משפורפרות ברצפת חדר המאיץ, אל עבר פאנלים בתקרת החדר. המערכת ממקמת אוטומטית את הגולגולת או עמוד השדרה בדיוק תת מילימטרי ושומרת על המיקום תוך כדי ההקרנה. בנוסף בטיפולי ערמונית בהם הושתלו גרגירי הזהב לדיוק מיקום וסימון, המערכת תדע למקם אותם במרחב, באמצעות הזזת המיטה כך שבלוטת הערמונית תמוקם בדיוק תת מילימטרי.

מדפסת תלת מימד Stratasys F270

לאחרונה התחדשנו במדפסת תלת מימד המאפשרת לנו להדפיס אביזרים מותאמים אישית, המשפרים משמעותית את התפלגות הקרינה בגוף המטופל, בצורה כזו שבה נחסכת מנת קרינה מאיברים בריאים. בדרך כלל בטיפולים שטחיים אנו נבקש להקרין באמצעות קרן אלקטרוני מהמאיץ, להן טווח סופי בגוף. באמצעות הדפסה מותאמת אישי, האביזר המודפס יבלע את מנת הקרינה בצורה כזו שבה הגידול יקבל מנה מספקת, אולם תחסך מנת קרינה מרקמה בריאה  אותה ספג החלק אותו הדפסנו ומותאם בדיוק לגוף המטופל.

CT סימלטור עם מפתח רחב

הסימולטור שלנו, בעל מפתח רחב המותאם לתחום הרדיותרפיה, מאפשר לסרוק את המטופל בביטחה תוך שימוש באביזרי עזר המסייעים בתהליך ההקרנה. ל CT 32 מערכי גלאים המאפשרים תמונת תלת מימד מדויקת למיקום הגידול בחלל הגוף. כמו כן, אנו משתמשים במזרק אוטומטי להזרקת חומרי ניגוד במקביל לסריקה. כך אנו יכולים לקבל תמונת סביבת הגידול בצורה ברורה. בעת הצורך ובנוסף מתבצעות סריקות בארבעה מימדים. בסריקות אלו הזמן הינו המימד הרביעי אשר בו מחלקים מחלקים את גל הנשימה ל 10 מקטעים ובכל אחד מהם מתבצעת סריקה בפני עצמה.

Deep inspiration breath hold

טיפולי שד שמאל מהווים אתגר עבור כל העוסק בקרינה, שכן קרבת הלב לשדות הקרינה מהווה אתגר עליו צריך להתגבר. 

לכן, אנו מבצעים את הסימולציה והטיפול במצב הנקרא Deep inspiration breath hold אשר בו גם הסימולציה וגם הטיפולים יתבצעו תוך מילוי חלל בית החזה ועצירת הנשימה. כתוצאה מכך נפח הריאות גדל, הלב מורחק משדות הקרינה ואנו נקרין תוך שמירה מרובה על הלב. 

המאיץ מסונכרן בשיטה זו עם גל הנשימה של המטופלת כאשר בעת הוצאת אוויר הוא יעצור מייד מלהקרין, ויחזור להקרין רק לאחר שחלל בית החזה יתמלא שוב.

מעבר לכך משתמש מכון הקרינה בטכנולוגיות ובתוכנות הבאות:

בקרת איכות קפדנית

כל טיפולי הקרינה במכון מתבצעים עם דגש על בקרת איכות קפדנית. על מנת לוודא שהטיפול המתבצע הינו מדויק ככל האפשר, הטיפולים מתבצעים עם דימות על מנת לזהות את מיקומו של הגידול במרחב. כך ניתן להתמקד במתן מנת קרינה לאזור הגידול בלבד, והקטנת החשיפה של רקמות בריאות.

מכון הקרינה מקפיד להתחדש להתעדכן כל הזמן הן מבחינה טכנולוגית והן מבחינת מכשור על מנת להבטיח למטופליו את הציוד המתקדם ביותר לטיפולים